اطلاعات عمومی

راه اندازی پکیج گرمایش از کف

همانطور که می دانید سیستم گرمایش از کف مزایای متعددی در مقایسه با انواع سیستم های حرارتی محیط از قبیل شومینه، بخاری و رادیاتور دارد.

این سیستم می تواند از طریق تولید حرارت در کف ساختمان گرمای مطلوبی را به پا و سطح زمین وارد کرده و از این طریق محیط را گرم کند.

سیستم های گرمایش از کف را می توان به دو شکل برقی و آبی در ساختمان ها اجرا کرد، که بدون در نظر گرفتن هزینه بالای اجرای گرمایش از کف آبی با استفاده از لوله های چند لایه، بازدهی و همچنین هزینه های مصرف انرژی در این مدل بسیار مناسب تر از مدل گرمایش از کف برقی است.

منبع حرارتی سیستم گرمایش از کف آبی بسیار متنوع می باشد، یعنی از چند طریق می توان گرمای مورد نیاز سیستم را تامین کرد، که استفاده از موتورخانه، پکیج معمولی و پکیج چگالشی چند نمونه از این منابع تولید حرارت هستند.

هر چند در برخی از سیستم ها نیز می توان بنا بر ظرفیت و نیاز ساختمان از منابع حرارتی ترکیبی مثل پکیج – موتورخانه استفاده کرد.

حال در ادامه این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه راه اندازی پکیج در سیستم گرمایش از کف توضیحاتی را بیان کنیم.

راه اندازی پکیج گرمایش ازکف1

بهترین پکیج به منظور استفاده در سیستم گرمایش از کف
همانطور که در مطلب بهترین مبدل برای گرمایش از کف و ویژگی های آن گفتیم، پکیج از جمله تجهیزات حرارتی است که می توان با کمک آن گرمای مورد نیاز برای سیستم گرمایش از کف را تامین کرد.

نحوه راه اندازی پکیج گرمایش از کف به این صورت است که بعد از اتمام اجرای لوله کشی گرمایش از کف، لوله رفت و لوله برگشت موجود بر روی کلکتور گرمایش از کف را به پکیج متصل می کنند.

از این طریق آب گرم مورد نیاز سیستم با کمک پکیج تولید شده و با استفاده از کلکتور به لوله ها منتقل می شود. بعد از اینکه آب گرم در چرخه خود حرکت کرد و گرمای خود را از دست داد، با کمک کلکتور برگشت به پکیج باز می گردد تا دوباره گرم شود.

اما آیا می توان از هر نوع پکیجی در این سیستم استفاده کرد؟
مهمترین فاکتوری که باید در این خصوص مد نظر قرار دهید، میزان متراژ بنا است، زیرا متراژ بنا با ظرفیت حرارتی مورد نیاز ساختمان رابطه مستقیم دارد.

بنابراین اولین توصیه ما به شما این است که حدالمقدر در ساختمان های بالای 200 متر مربع زیر بنا یا دوبلکس از موتورخانه به منظور گرم کردن سیستم گرمایش از کف استفاده کنید.

حال اگر به هر دلیل قصد داشتید سیستم گرمایش از کف را با کمک پکیج راه اندازی کنید، باید به چند ویژگی در پکیج توجه داشته باشید که عبارتند از:

میزان راندامان پکیج
از آن جا که در سیستم گرمایش از کف آبی از لوله های آب با متراژ بالا استفاده شده است، سطح تماس حرارتی سیستم در مقایسه با سایر تجهیزات حرارتی مانند رادیاتور بسیار بزرگ تر است.

از طرفی اگر از پکیج دارای ظرفیت پایین در این سیستم استفاده شود، لوپ هایی که در فاصله دورتری از پکیج هستند، گرم نمی شوند و آب گرم در طول راه حرارت خود را از دست می دهد. بنابراین باید از پکیجی استفاده کرد که توان تولید حرارتی بالای داشته باشد.

سایز پکیج
همانطور که متراژ بنا با ظرفیت حرارتی مورد نیاز آن مرتبط است، سایز پکیج نیز با توان تولید حرارتی آن یا ظرفیت پکیج متناسب است. پس هرچه متراژ بنا بیشتر باشد، باید از پکیج با سایز بزرگتر استفاده کرد.

قابلیت پکیج در نصب ترموستات بر روی آن
یکی از مهمترین نکاتی که باید در انتخاب نوع پکیج سیستم گرمایش از کف به آن دقت داشته باشید، توجه به قابلیت پکیج در نصب ترموستات بر روی آن است.

زیرا همانطور که می دانید دمای سیستم گرمایش از کف نباید از یک حد مشخصی بیشتر شود، درست است که توان حرارتی مورد نیاز برای کل سیستم بالا است، ولی میزان حرارت لوله ها در سیستم گرمایش از کف باید پایین باشد.

در غیر این صورت مشکلاتی همچون ترک خوردگی مصالح، تغییر رنگ کف پوش ها و حتی سوختن کف پا را به همراه دارد.

لذا وجود ترموستات بر روی پکیج سیستم گرمایش از کف بسیار ضروری است تا دمای موجود در محیط را شناسایی کرده و از این طریق به پکیج فرمان گرم کردن آب در حالت گرمایش را صادر کند.

در این بین پکیج های دیجیتال دارای ترموستات نصب شده بر روی خود هستند که به راحتی می توانند دمای محیط را اندازه بگیرند.

پکیج های آنالوگ را نیز می توان با انجام پاره ای تغییرات به منظور استفاده در سیستم گرمایش از کف به کار برد، ولی این نوع پکیج را نباید به طور مستقیم به سیستم متصل کرد.

و اما یکی از بهترین پکیج ها که تمام خصوصیات ذکر شده در قسمت فوق را دارد، پکیج چگالشی است.

پکیج های چگالشی دارای یک مبدل حرارتی جداگانه برای تولید حرارت هستند، به همین دلیل ظرفیت و توان تولیدی آن ها در مقایسه با پکیج های معمولی بسیار بیشتر است.

علاوه بر این ترموستات نصب شده بر روی این نوع پکیج کنترل دمای سیستم را بسیار راحت کرده و مصرف سوخت سیستم را کاهش می دهد.

شما می توانید پکیج مناسب به منظور استفاده در سیستم گرمایش از کف را از بین پکیج های ایرانی، پکیج های خارجی و ایتالیایی انتخاب کنید.

راه اندازی پکیج گرمایش ازکف2

نحوه راه اندازی پکیج گرمایش از کف
بعد از یافتن پکیج مناسب به منظور استفاده در سیستم گرمایش از کف، نوبت به راه اندازی این وسیله برای سیستم گرمایش از کف می رسد.

برای این منظور بر اساس مراحل ذیل اقدام کنید:

باید ابتدا پکیج را از حالت تابستانه به حالت زمستانه تنظیم کرد، برای این منظور دسته تنظیم پکیج را بر روی علامت رادیاتور که نمایان حالت زمستانه است، قرار می دهیم.
اگر محل نصب پکیج مورد استفاده در سیستم گرمایش از کف دارای ترموستات اتاقی باشد، به سراغ ترموستات رفته و آن را بر روی دمای دلخواه خود طوری تنظیم می کنیم که دمای محیط بین 35 تا 50 درجه سانتی گراید باشد.
حال می توان با استفاده از دسته انتخاب وضعیت، دمای مدار گرمایش در سیستم گرمایش از کف و دمای آب گرم مصرفی را در درجه دلخواه تنظیم کنیم.
به خاطر داشته باشید که دمای مناسب پکیج در فصل زمستان 75 درجه سانتی گراید برای سیستم گرمایش و 60 درجه سانتی گراید برای آب گرم مصرفی است.

روند کار پکیج در این حالت به این صورت است که مشعل دستگاه روشن شده و در دمای تنظیم شده با کار خود ادامه می دهد.
توجه داشته باشید که روشن شدن مشعل پکیج تا زمانی است که به دمای مورد نظر برسد و به محض رسیدن به آن دما دوباره پکیج خاموش می شود تا دستگاه بیش از اندازه داغ نکند.

به این ترتیب پکیج برای سیستم گرمایش از کف تنظیم شده و دمای سیستم در تمام لوپ های آن یکسان خواهد بود.

چند نکته به منظور تنظیم پکیج برای سیستم گرمایش از کف
همانطور که در قسمت فوق نیز به آن اشاره شده، یکی از راه های کنترل دمای سیستم گرمایش از کف از طریق ترموستات پکیج و یا ترموستات محیطی نصب شده در ساختمان است.

به منظور تنظیم پکیج در سیستم گرمایش از کف باید به چند نکته توجه داشته باشید:

زمان هایی که قصد دارید از حرارت سیستم گرمایش از کف استفاده کنید را انتخاب کرده و این زمان را بر روی ترموستات تنظیم کنید.
به عنوان مثال ممکن است بخواهید پکیج را طوری تنظیم کنید که فقط در ساعت هایی که در طول روز در منزل حضور دارید، سیستم گرمایش روشن باشد.

خوشبختانه با حضور ترموستات های قابل تنظیم در روز و ساعت مشحص می توان این کار را به راحتی انجام داد.

چنانچه شما نیز نیاز به تهیه ترموستات اتاقی قابل برنامه ریزی دارید، کافیست همین الان بر روی لینک خرید ترموستات از دیجی کالا بزنید.

راه اندازی پکیج گرمایش ازکف3

میزان دمای مورد نیاز و استاندارد سیستم گرمایش از کف باید در بین بازه 35 تا 50 درجه سانتی گراید باشد، تا آسیب های ذکر شده در قسمت فوق به ساختمان و فرد مصرف کننده وارد نشود، لذا باید پکیج را بین 60 تا 70 درجه سانتی گراید در حالت زمستانه تنظیم کرد.
نکته بسیار مهم دیگر اینکه اگر برای اولین بار قصد روشن کردن پکیج در سیستم گرمایش از کف را دارید و یا حتی مدت طولانی پکیج در حالت زمستانه روشن نبوده است، باید 24 ساعت صبر کنید تا دمای سیستم گرمایش از کف به حد دلخواه برسد.
چنانچه بعد از بالا بردن پکیج در حالت زمستانه تا دمای 70 درجه سانتی گراید باز هم سیستم گرم نشد، باید سیستم توسط مجری تاسیساتی بررسی شود تا علت گرم نشدن سیستم گرمایش از کف پیدا شود.
روشن بودن دائمی پکیج در حالت زمستانه در روزهای سرد هیچ مشکلی را برای سیستم گرمایش از کف ایجاد نمی کند.
اتفاقاً این موضوع مزیت هایی هم دارد، از جمله اینکه سرعت گرم شدن و میزان گرمای محیط در این حالت بسیار بیشتر از مواقعی است که پکیج را روشن و خاموش می کنید.

دلیل استفاده از ترموستات های اتاقی و یا پکیج های دارای ترموستات به همین دلیل است، تا فقط در زمان مورد نیاز که دمای محیط کمتر از حد تنظیم شده است، به پکیج فرمان کار در حالت گرمایش را صادر کند. بنابراین هیچ نیازی نیست تا حالت زمستانه پکیج را قطع شود.

راه های بهره وری بیشتر از سیستم گرمایش از کف
در انتها به چند نکته مهم در خصوص بهره وری بیشتر گرمایش از کف اشاره می کنیم، که هدف از این نکات افزایش کارایی سیستم و مصرف کمتر انرژی می باشد.

استفاده از پکیج با ظرفیت تولید حرارت بالا
اقدام به هواگیری سیستم گرمایش از کف قبل از روشن کردن سیستم در فصل سرما
توجه به سرویس پکیج به منظور پیشگیری از کاهش راندمان سیستم گرمایش از کف
استفاده از ترموستات های قابل برنامه ریزی و هوشمند
عایق کاری در و دیوار ساختمان با هدف پیشگیری از هدر رفت حرارت
استفاده از پنجره های دوجداره در ساختمان
استفاده از لوله و مصالح با کیفیت در سیستم گرمایش از کف
بهره گیری از افراد متخصص در زمینه اجرای سیستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.